Skip to content

Wagi

Wagi to urządzenia pomiarowe, przy pomocy których określić możemy ciężar danego przedmiotu. Dzięki swej funkcjonalności wagi stanowią nieodłączny element wyposażenia sklepów.

Wybór wagi w dużej mierze zależy od tego jaki rodzaj działalności prowadzimy.

Wagi kontrolne sprawdzają się w mniejszych sklepach spożywczych, bazarach, w gastronomii  to najprostsze urządzenia ważące, które wyświetlają jedynie masę danego produktu. Są wykorzystywane głównie w małych placówkach handlowych, w których sprzedaż jest dokonywana w sposób tradycyjny. Używane jako wagi kontrolne usytuowane na stoiskach z warzywami i owocami oraz w boksach kasowych, w gastronomii do ważenia i porcjowania produktów.

Wagi kalkulacyjne mają funkcję przeliczanie ceny jednostkowej   x  masę zważonego towaru, dając wynik = należność. Od 1 maja 2004 roku, wagi kalkulacyjne muszą mieć wyłączoną funkcję sumowania należności, jeżeli urządzenie nie posiada drukarki.

Wagi etykietujące z możliwością wydruku etykiet zawierających informacje o towarze, takich jak nazwa, masa, cena za kilogram/sztukę, kod kreskowy, data produkcji, itp. w dużych sklepach, marketach.        

Wagi pomostowe – magazynowe  występują w dwóch przedziałach ? do 150 kg oraz do 300 kg.

Od 2019 r. obowiązują nowe zasady dotyczące legalizacji pierwotnych wag. Atesty wystawione przed datą 26.04.2019 są ważne przez 3 lata bez ostatniego miesiące. Z kolei po tej dacie ważność legalizacji pierwotnych została skrócona do 2 lat bez ostatniego miesiąca.
Legalizacja wag to zaświadczenie wydawane przez Główny Urząd Miar potwierdzające, że dane urządzenie dokonuje pomiaru z precyzją podaną na tabliczce znamionowej i spełnia wymagania metrologiczne. Gdy legalizacja pierwotna wygaśnie, na właścicielu wagi spoczywa odpowiedzialność, aby zgłosić się do Głównego Urzędu Miar lub autoryzowanego serwisu w celu nadania legalizacji wtórnej. Okres jej ważności wynosi 25 miesięcy.
Korzystanie z wagi bez legalizacji w wyżej opisanych obszarach jest traktowane jako złamanie prawa. W związku z tym czynność ta podlega karze najczęściej w postaci mandatu w wysokości od 50 do 500 zł.